ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm Masöz profillerini görmek için tıkla

Derin doku masajı, tipik olarak egzersiz veya kas-iskelet sistemi sorunlarından kaynaklanan ağrıları ve ağrıları hafifletmek için kullanılan fantastik bir şekilde gençleştirici bir masaj tekniğidir. Derin doku masajının faydaları geniş kapsamlıdır, ancak spor yaralanmalarından kurtulma, sağlık ve rahatlama hissi, artan dolaşım ve azalmış iltihaplanmayı içerir. 

Burada ne olduğuna bakıyoruz Derin doku masajı ve faydaları, deneyimleyebileceğiniz sonraki etkiler ve farklı masaj türlerine kıyasla nasıl olduğu.

Derin doku masajı nedir?

Derin doku masajı, derin baskı uygulanan bir masaj tekniğidir. Yavaş vuruşları ve dikkate değer parmak basıncını birleştiren amaç, kaslarınızda ve bağ dokularınızda derinlemesine tutulan gerginliği ve gerginliği serbest bırakmaktır. 

Doku masajı tipik olarak birincil rahatsızlık alanlarınıza odaklanacaktır. Bu tipik olarak sırt, boyun, omuzlar, kalçalar ve bacaklar olacaktır. Bununla birlikte, örneğin tenisçi dirseği durumunda kollarda veya plantar fasiit gibi ayaklarda da kullanılır. Artan basınç, yaralanma veya gerginliğin neden olduğu herhangi bir ağrı veya dengesizliği hafifletmeye yardımcı olur. Anksiyeteniz varsa veya stresten muzdaripseniz, derin bir doku masajı, sonuç olarak vücudunuzda taşıdığınız gerginliği gidermenize yardımcı olacaktır.

Derin doku tipik olarak 60 dakika ila 90 dakika sürer. Yoğun bir masaj tekniğidir ancak herhangi bir acı hissetmemelisiniz.

Derin doku masajının faydaları

Derin doku masajının faydaları hem fiziksel hem de zihinsel sağlık kamplarına girer. Çoğu masaj yalnızca rahatlamaya odaklanır. Bu masajı size bu faydaları sağlarken aynı zamanda ağrı ve sertlik açısından fiziksel olarak da size yardımcı olur. Doku masajının başlıca faydaları şunlardır:

 • Ağrı kesici: İster bir spor yaralanması ile mücadele ediyor olun, ister plantar fasiit ile yaşıyor olun veya siyatik veya fibromiyalji gibi kronik bir rahatsızlığınız olsun, derin doku masajı ağrıyı hafifletebilir.Kanıt gösterir bu masaj güçlü bir ağrı kesicidir.
 • İyileşme: Masaj tarafından uyarılan artan kan akışı, iltihaplanmayı azaltmaya ve yaralanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaya çalışır.
 • Kan basıncını düşürür: Etütler Masajın kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterdiler.
 • Geliştirilmiş esneklik: Derin doku masajı, sıkı kaslardaki hareket aralığını artırarak daha iyi performans ve daha güvenli egzersizler sağlar.
 • Rahatlama: Masaj bir sağlık harikasıdır ve derin doku masajı aynı rahatlatıcı faydalara sahiptir. Masaj, vücudun dopamin, serotonin ve endorfin gibi kendini iyi hissettiren hormonları salgılamasını artırır ve mutlu bir şekilde rahatlamanızı sağlar.
 • Uykuya yardımcı olur : Ağrı kesici sayesinde daha iyi uyumanıza yardımcı olmanın yanı sıra, derin doku masajı vücudunuzun aldığı doğal serotonin enjeksiyonu nedeniyle daha sonra sakinleştirici bir etki yaratabilir.
 • Kırık skar dokusu: Büyük veya kayda değer skarlarınız varsa skarın yarattığı gerginliği gidermeye, fasya gevşemeye ve bölgede daha fazla esneklik sağlamaya yardımcı olacaktır.

Derin doku masajının sonraki etkileri

Derin doku masajının faydaları, belirli bir süre boyunca düzenli masaj seansınız varsa en iyi şekilde tecrübe edilir. Bununla birlikte, bazen tek seferlik masajın o sıkıntılı düğümlü omuzu hafifletmesini istersiniz.

Derin bir doku masajından sonra, çalışılan bölgede biraz hassas hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Aktif ağrı hissetmemelisiniz ve hissederseniz bunu masaj terapisti ile konuşmalısınız.

Çoğu müşteri derin doku masajının etkisinden sonraki en büyük etkinin uyku hali ve susuzluk olduğunu fark eder! Rezervasyon yapmanızı öneririz evde derin doku masajı Böylece biraz su içip kestirebilirsin ya da hemen sonra yatağa gidebilirsin. 

Derin doku masajından sonra baş ağrısına veya hatta hafif mide bulantısına sahip olmak alışılmadık bir durum değildir. Bu, vücudunuzda hareket halindeki toksinlerle ilgilidir. Bol su için, rahatlayın ve bu iki etkinin ikisi de hafifleyecektir.

Derin basıncın saldığı hormonların olumlu etkileri nedeniyle ruh haliniz açısından da yenilenmiş hissetmeyi bekleyebilirsiniz.

Bunlardan bazıları art arda etkiler ‘iyi’ ve bazıları biraz endişe verici olabilir. Bununla birlikte, derin doku masajı çoğu insan için güvenlidir, ancak pıhtılaşma sorunlarınız veya osteoporozunuz varsa kaçınılması en iyisidir. Herhangi bir yan etki geçtikten sonra zaman içinde faydalarından yararlanmayı bekleyebilirsiniz. Ancak derin doku masajından sonra ne yapacağınızı bilmek size yardımcı olabilir.

Derin doku masajından sonra ne yapılmalı

Masajdan yararlanmanız için, yardımcı olabilecek birkaç şey var.

 • Bol sıvı için: Bir masajdan sonra bol su için, çünkü bu nemlenmenize, artan kan akışına yardımcı olmanıza ve toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır. Yine de kafein veya alkolden uzak durun. 
 • Sağlıklı bir şeyler yiyin: Masajdan sonra biraz aç hissetmek oldukça normaldir. Sağlıklı bir meyve salatası veya biraz protein içeren besleyici bir gökkuşağı salatası yiyin.
 • Banyo yapın: Biraz hassas hissediyorsanız, ılık bir banyo yardımcı olabilir. Bir yaralanma bölgesi biraz ağrıyorsa, buz torbası kullanmaya değer olabilir.
 • Dinlenin ve rahatlayın: Ya biraz kestirin ya da en azından içkinizin tadını çıkarmak ve rahatlatıcı bir müzik dinlemek için ayaklarınızı kaldırın. Bu, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır. Spor yapmak veya egzersiz yapmak için doğrudan dışarı çıkmayın, ancak vücudunuzun masajdan faydalanması için en az 24 saat bırakın.

Farklı derin doku masajı türleri

Masaj terapisti, mücadele ettiğiniz vücudun herhangi bir bölgesine odaklanacaktır. Ancak kapsamlı bir masaj bekleyebilirsiniz. Farklı terapistler arasında kullanılan tekniklerde küçük farklılıklar olabilir, ancak temelde yalnızca bir tür derin doku masajı vardır.

Örneğin, İsveç masajı genellikle çok daha nazik bir masajdır, ancak bazen derin doku masajına daha çok benzeyen bazı yüksek basınç tekniklerini içerebilir.

Masajınız başlamadan önce, masaj terapistiniz masajla neye ulaşmak istediğinizi ve odaklanmaları gereken belirli sorunlu alanları sizinle konuşacaktır. Masaj başladığında, terapist daha fazla basınca dayalı vuruşlar oluşturmadan ve yoğurmadan önce kasları daha nazik hareketlerle ısıtacaktır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir