ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm Masöz profillerini görmek için tıkla

Refleksoloji masajı, vücudun başka yerlerinde ağrı ve diğer faydalarda değişiklikler üretmek için ellere ve ayaklara baskı uygulanmasını içeren bir vücut çalışması biçimidir.

Refleksoloji Nasıl Çalışır?

Refleksolojinin altında yatan teori, vücuttaki enerji kanalları yoluyla belirli organlara ve vücut parçalarına enerjik olarak bağlanan ayak ve ellerde belirli noktalar veya “refleks alanları” olmasıdır.

Refleks bölgelerine baskı uygulayarak, bir refleksologun enerji tıkanıklıklarını giderdiği ve ilgili vücut bölgesinde sağlığı geliştirdiği söylenir. İşte bazı refleks bölgeleri ve bunlara karşılık gelen vücut kısımları:

 • Ayak parmaklarının uçları başı yansıtır
 • Kalp ve göğüs ayak parmaklarının etrafında
 • Karaciğer, pankreas ve böbrek ayak kemerinde
 • Bel ve bağırsaklar topuğa doğru

Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e kadar uzanmasına rağmen, bir kulak, burun ve boğaz doktoru olan William H. Fitzgerald, 1915’te bu “bölge terapisi” kavramını ortaya attı. Amerikalı fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’larda bölge teorisini daha da geliştirdi. modern refleksoloji olarak bilinen şeye.

Refleksologlara göre, refleks noktalarına yapılan baskı da sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını uyarır. 

refleksoloji masajı
refleksoloji masajı

İnsanlar Neden Refleksoloji Alır?

İnsanlar bu koşulları ele almak için refleksolojiyi kullandılar:

 • Stres ve stresle ilgili koşullar
 • Gerilim baş ağrıları ve migren
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Artrit
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Hormonal dengesizlikler
 • Spor yaralanmaları
 • Adet öncesi sendrom (PMS) gibi adet bozuklukları 
 • Kabızlık gibi sindirim sorunları 
 • Çoklu skleroz
 • Sırt ağrısı

Refleksoloji, ameliyat sonrası veya palyatif bakım için de kullanılır. Integrative Cancer Therapies’te yayınlanan bir 2015 incelemesi , refleksoloji masajının kanser ağrısının ve ameliyatla ilgili ağrının giderilmesinde vücut masajı veya aromaterapi masajından daha etkili olduğunu buldu .

Tipik Bir Oturum Nasıldır?

Tipik bir tedavi 30 ila 60 dakika uzunluğundadır ve sağlık geçmişi formu ve sağlığınız ve yaşam tarzınız hakkında konsültasyonla başlar. Refleksolog bu bilgileri tedaviyi özelleştirmek için kullanacaktır.

Daha sonra ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmanız ve uzanmış bir sandalyeye veya masaj masasına rahatça oturmanız istenebilir. Refleksolog ayakları değerlendirecek ve hassasiyet veya gerginlik alanlarını belirlemek için çeşitli noktaları uyaracaktır.

Elleri ve ayakları ısıtmak için tempolu hareketler ve masaj kullanılabilir. Daha sonra refleksoloji teknikleri kullanılarak ayağa parmak veya başparmak basıncı uygulanır. Losyon veya yağ kullanılabilir ve refleksolog ayrıca toplar, fırçalar ve dübeller gibi aletler kullanabilir.

Refleksoloji Nasıl Hissediyor?

Çoğu insan refleksolojiyi çoğunlukla çok rahatlatıcı bulmaktadır. Refleksoloji ağrılı olmamalıdır. Rahatsızlık hissederseniz, refleksoloğa anlattığınızdan emin olun. Konfor bölgenizde çalışmalıdırlar.

Bazı bölgeler hassas veya ağrılı olabilir ve refleksolog bu noktalarda fazladan zaman geçirebilir. Ağrı basınçla azalmalıdır. Eğer gıdıklanıyorsan endişelenme. Refleksolog ayaklara sıkı bir baskı uygular.

Çoğu insan bir refleksoloji seansından sonra sakin ve rahat hisseder. Bazen bazı insanlar mide bulantısı, uykululuk ve ruh hali değişiklikleri hissederler.

Güvenlik ve Kontrendikasyonlar

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde refleksoloji ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Sağlık uzmanınız bir terapist önerebilir. American Reflexology Certification Board tarafından onaylanmış ve tanınmış bir kurumda en az 200 saatlik eğitim almış bir terapist seçmek isteyebilirsiniz.

Refleksologa eksiksiz ve doğru bir sağlık geçmişi verdiğinizden emin olun. Refleksoloji dahil yeni bir şey denemeden önce birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Ayak ülserleriniz, yakın zamanda yaralanmanız, ayak veya ayak bileği yaralarınız, gutunuz veya kardiyovasküler bir rahatsızlığınız varsa, refleksoloji uygun veya güvenli olmayabilir.

Refleksoloji ayrıca şeker hastalığı, osteoartrit (ayak bileğini veya ayağı etkileyen), dolaşım sorunları, aktif enfeksiyonlar, safra kesesi taşları, böbrek taşları veya belirli kanser türleri için doğru olmayabilir. Hamileyseniz refleksolojiden de kaçınmalısınız.

Refleksoloji ve Ayak Masajı

Ayak masajı bir refleksoloji tedavisi ile aynı şeyi hissedebilirken, bir refleksolog ilgili organlarda iyileşme tepkisini teşvik etmek için alanlar üzerinde çalışacaktır.

Ayak masajı yapan bir masaj terapisti, dolaşımı iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve bölgedeki yaralanmaları iyileştirmek veya genel gevşemeyi sağlamak için kasları ve diğer yumuşak dokuları manipüle edecektir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir