ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm Masöz profillerini görmek için tıkla


Masaj terapisi, yumuşak dokuların normalize edilmesi amacıyla sistematik bir şekilde manipüle edilmesidir. Uygulayıcılar, sabit veya hareketli baskı uygulama, tutma veya vücuda harekete neden olma gibi çeşitli fiziksel yöntemler kullanırlar. Terapistler öncelikle ellerini kullanırlar, ancak ön kollarını, dirseklerini, ayaklarını veya aletlerini de kullanabilirler.

Masaj nedir terapin temel amacı vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olmak, sağlığı ve zindeliği artırmaktır. Dokunma, masaj terapisinin temel bileşenidir ve aynı zamanda bilim ve sanatı birleştirir. Uygulayıcılar masaj için belirli teknikleri öğrenir ve her kişiye uygulanacak doğru basınç miktarını belirlemek ve gerginlik alanlarını ve diğer yumuşak doku problemlerini tespit etmek için dokunma duyularını kullanırlar. Dokunma aynı zamanda iyileşme ilişkisinin önemli bir bileşeni olan şefkat duygusunu da iletir.

Çok sayıda çalışma, dokunmanın insanlar için, aslında tüm canlı organizmalar için daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşamı nasıl kolaylaştıracağını göstermiştir. Basit ve sezgisel dokunuş, gerginliği gidermek ve gevşemeyi desteklemek için sinir sistemini uyarmak ve endorfinleri serbest bırakmak için yeterlidir. Tam vücut masajı olmak zorunda değil, bu rahat ettiğiniz her şey olabilir, belki bir el titremesi veya kucaklaşma. Unutmayın, DOKUNMAYA İHTİYACIMIZ VAR!

Farklı masaj türleri nelerdir?

Çoğu insan gibiyseniz, ara sıra (veya – dürüst olalım – her gün) iyi bir masaj istersiniz. Bunun nedeni, masajların zihin ve ruh için rahatlatıcı olduğu kadar, aslında ciddi fiziksel rahatlama da sağlamasıdır.

Masaj, kaslarınızdaki, bağlarınızdaki, tendonlarınızdaki ve diğer bağ dokularındaki düğümleri ve rahatsızlığı hafifletmek için kullanılan bir tür alternatif ilaç veya terapidir. Masaj terapisinin vücut üzerinde birkaç saat derin uyku almakla aynı etkilere neden olduğu gösterilmiştir .

Birkaç farklı masaj türünü duymuş olabilirsiniz. 15’ten fazla masaj terapisi türü vardır, bu yüzden kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz! En yaygın masaj türlerinden bazılarının faydalarını aşağıda sıraladık.

Isveç masajı

Bu, çoğu klinik, spor salonu, spa ve sağlıklı yaşam merkezinde sunulan standart masaj türüdür. İsveç masajı, çoğu insanın masaj yaptırmayı düşündüğünde düşündüğü şeydir. Masaj terapistleri, losyon veya yağ kullanarak, belirli bölgelere geçmeden önce vücudu gevşetmek için genellikle geniş vuruşlarla başlar.

İsveç masaj terapisi tüm vücudun rahatlamasını ve iyileşmesini sağlar. Egzersiz yapıyorsanız ve ağrılı kaslar yaşıyorsanız veya bir yaralanmadan iyileşiyorsanız özellikle yardımcı olabilir.

Aromaterapi Masajı

Bu masaj türü, basitçe masaj yağına uçucu yağlar eklenmiş bir İsveç masajıdır. Uçucu yağların baş ağrısı, uykusuzluk, sindirim sorunları, sırt ağrısı ve adet öncesi semptomlara fayda sağladığı düşünülmektedir.

Derin doku masajı

Derin doku masajları odaklanmış ve tedavi edicidir, cildin altındaki kas düğümlerini hedef almaya yöneliktir. Derin doku masajı sırasında, masaj terapistiniz gerginliği gidermek için kas dokusuna yavaş, yüksek basınçlı vuruşlar uygulayacaktır.

Derin doku masajları bazen işlem sırasında acı verir, ancak alıcılar genellikle hemen tazelenmiş ve sorunlu bölgelerinde gerginlik, ağrı ve rahatsızlık hissetmezler. Derin doku masajı yoğun olabilirken, etkili olması için ağrılı olması gerekmez. Masajınız sırasında ağrı hissederseniz, doktorunuza her zaman haber verebilirsiniz.

Tetik Nokta Masajı

Bu tür masaj terapisi, vücutta oluşan sıkı kas düğümlerini rahatlatmak için, omuzlar ve kalçalar gibi sıklıkla aşırı kullanıma maruz kalan vücut kısımlarına odaklanır.

Tetik noktası, vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olan bir kas içindeki dar bir alandır. Örneğin sırttaki bir tetik noktası boyun veya omuzda ağrıya neden olabilir. Tetik noktası masajı sırasında terapist, düğümü ovalamak için bu tetik noktalarına basınç uygular.

Doğum öncesi masaj

Hamilelik masajı olarak da adlandırılan doğum öncesi masaj terapisi, anne adayının ihtiyaçlarına göre özelleştirilir. Çoğu zaman, bu tür masaj terapisi gevşemeyi desteklemek için kullanılır. Pek çok anne adayının bel ağrısı çekmesi nedeniyle, doğum öncesi masaj siyatik benzeri semptomları ve beldeki gerginliği azaltmanın bir yoludur.

Shiatsu Masajı

Shiatsu masajı geleneksel Çin tıbbına dayanır. Amaç, chi veya enerji akışını iyileştirmek için vücuttaki akupunktur noktalarını uyarmaktır. Yağ veya losyon kullanılmadığından bol giysiler giyersiniz.

Bir shiatsu masajı sırasında, masaj terapistiniz ritmik bir şekilde lokalize baskı uygulamak için parmaklarını, ellerini ve dirseklerini kullanır. Shiatsu masaj terapisinin enerjiyi ve odaklanmayı artırdığı, ruh halini artırdığı ve sindirim sistemini uyardığı söyleniyor.

Thai Masajı

Thai masajı, destekli yoga, esneme ve basınç terapisinin aktif bir karışımıdır. Bir Tay masajı sırasında, terapist vücuttaki gerginliği gidermeye yardımcı olmak için sizi bir dizi pozda hareket ettirir ve esnetir. Shiatsu gibi, Thai masajı da vücudun enerjisini yeniden düzenlemeyi amaçlamaktadır. Tay masajının denge sorunları, baş dönmesi ve migren tedavisinde yararlı olduğu gösterilmiştir.

Masaj terapisi neye yardımcı olabilir?

Masaj terapisi, çeşitli durumlara ve semptomlara fayda sağlayabilir. İnsanların masaj terapistlerini görmelerinin en yaygın nedenlerinden bazıları, anksiyeteyi, sindirim bozukluğunu, fibromiyaljiyi, baş ağrılarını, miyofasiyal ağrı sendromunu, yumuşak doku yaralanmalarını, burkulmaları ve gerilmeleri, stresi ve kas gerginliğini hafifletmektir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir