ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm Masöz profillerini görmek için tıkla

Shiatsu masajı, Japonya’dan bir tür terapidir, yoğurma, presleme, yatıştırma, vurma ve gerdirme tekniklerini kullanır ve hafif, rahat giysilerle yağsız yapılır.

Akupunktur ve anma masajı da dahil olmak üzere Japonya’nın geleneksel tıbbi tedavilerinin yeniden canlanmasının bir sonucu olarak 1900’lerin başında Japonya’da geliştirilen üç sistemden birinde kökleri olan farklı Shiatsu stilleri vardır. Shiatsu, bu zamanda, geleneksel Japon manuel terapilerinin modern batı tıp bilgisi ile entegrasyonundan geliştirildi. 

Shiatsu masajı nasıl fayda sağlayabilir?

Shiatsu, stresi azaltmaya ve genel refaha katkıda bulunmaya yardımcı olabilecek non-invaziv bir tedavidir. Savunucuları, hem önleyici hem de iyileştirici etkileri olduğuna inanıyor. Shiatsu, çok çeşitli içsel, kas-iskelet sistemi ve duygusal durumların tedavisinde kullanılabilir. Kas sertliğini azalttığı, cildi uyardığı, sindirime yardımcı olduğu ve sinir sistemini etkilediği düşünülmektedir. 

Shiatsu, baş ağrısı , PMS, sindirim bozuklukları , yorgunluk, uykusuzluk, fibromiyalji, stres, anksiyete ve bel , boyun ve eklem ağrısı dahil olmak üzere kas-iskelet ağrısı gibi çok çeşitli kronik rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Etki, seansın amacına bağlı olarak uyarıcı ve canlandırıcı veya sakinleştirici ve yatıştırıcı olabilir.

Shiatsu’nun prensipleri nelerdir?

Çin / Japon tıbbının temel kavramlarından biri Qi’dir (“chee” olarak telaffuz edilir). Bu, vücudumuzdaki tüm işleyişin altında yatan hayati enerjidir.

Qi, meridyenler adı verilen belirli yollarda akar. Shiatsu terapisti, Hayati Noktalar adı verilen meridyenler boyunca noktalarla Qi’ye erişir. Meridyenlerde bol miktarda Qi olduğunda ve akış engellenmediğinde sağlık mevcuttur. Qi yetersiz kaldığında veya dengesiz olduğunda veya akış engellendiğinde semptomlar ortaya çıkar. 

Düzenli soğuk algınlığı ve kızarıklık, haftalık veya günlük baş ağrıları, vücut ağrıları ve kas ağrıları veya sindirim güçlükleri gibi görünüşte küçük belirtiler ortaya çıkar. Bunlar Qi dengesizliğinin göstergeleridir. Shiatsu, vücuttaki Qi akışını uyarır ve uyumlu hale getirir. Shiatsu terapisti, fiziksel işaretler ortaya çıkmadan önce bile vücuttaki uyumsuzluk kalıplarını tanımak için eğitilmiştir. 

Basit ama ince değişiklikler, tek başına bırakıldığında semptomların ortaya çıktığı bir noktaya ilerleyebilen bir dengesizliğin göstergeleridir. Denge, uygun değerlendirme ve düzenli Shiatsu seansları ile yeniden sağlanabilir. Shiatsu uygulayıcıları ayrıca yaşam tarzı ve aktivite önerileri sunabilir.

Bir Shiatsu seansında ne olur?

Seansın başında, uygulayıcı, mevcut olabilecek dengesizlik kalıplarını belirlemek için müşteriyi değerlendirir. Uygulayıcının hastaya en etkili terapötik seansı vermesi için “Qi durumunu” değerlendirmek önemlidir. Daha sonra pratisyen, hastaya bireysel ihtiyaçlarına göre en fazla terapötik faydayı sağlayacak bir plan tasarlar.

Shiatsu’nun düzenli bakım programı, zindeliği korumanın ve canlılığı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Bu program her kişiye göre değişecektir. Bazıları için dengeyi korumak için ayda bir Shiatsu seansı iyi sonuç verebilir. Ancak diğerleri için yüksek stresli bir iş, aile talepleri, aşırı aktif bir yaşam tarzı, egzersiz eksikliği veya diğer faktörler daha düzenli bir şekilde Shiatsu seanslarını gerektirebilir.

İyi bir kanıt var mı?

Shiatsu, Japonya’nın birincil manuel terapisidir ve Japon dergilerinde yayınlanan devam eden araştırmalar vardır. Bu araştırma genellikle İngilizce olarak yayınlanmamaktadır ve henüz Amerikalı izleyiciler için mevcut olmayabilir.

ABD’de Shiatsu, genellikle masaj terapisinin veya akupunkturun bir alt kümesi olarak kabul edilir ve bu nedenle, terapötik vücut çalışması için ana araştırma hibeleri masaj ve diğer enerji terapilerine odaklanmıştır. ABD’de kanıt olarak mevcut olanların çoğu anekdottur veya

Shiatsu danışanlarının ve terapistlerinin deneyimlerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, okullar ve bireyler Shiatsu için araştırma çalışmaları düzenlemeye başlıyor. Şu anda Avrupa’da Shiatsu tedavisinin etkinliği konusunda bazı araştırmalar yürütülmektedir.

Ancak bu noktada kanıtlar sınırlı olsa da, riskin düşük olduğunu ve anekdotlara göre bildirilen önemli faydalar olduğunu belirtmekte fayda var.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir