ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm Masöz profillerini görmek için tıkla

Yüz masajları, bir pratisyenle veya kendi başınıza yapabileceğiniz tedavilerdir. Teknik, yüz, boyun ve omuzlardaki basınç noktalarının uyarılmasını içerir.

Yüz Masajı Nedir ve Yüz Masajı Neden Önemlidir?

Yüz masajı, yüz cildine nazikçe masaj yapmak için ellerin veya bir aracın kullanılmasını içeren bir tekniktir [ 1 ]. Kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur [ 2 ], yüz kaslarını gevşetir, şişkinliği azaltır ve sağlıklı bir ışıltı sunar. Cilt bakımı uzmanları, parlayan ciltler için haftada 2-3 kez yüz masajı önermektedir .

Masaj Yüzünüze Ne Yapar?

Yüz masajı, iyi hissettiren bir prosedür olmasının yanı sıra, yüz kaslarını çalıştırır ve eşit bir ton oluşturmak için kanın hareket etmesini sağlar. Gözenekleri temizler ve cilt bakım ürünlerinizin daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Yüz masajı ayrıca yüzünüzde şişkinliğe neden olan durgun sıvının boşaltılmasına yardımcı olur.

Yüz Masajı Çeşitleri

1. Lenfatik Drenaj Yüz Masajı

Lenf, vücudunuzdaki toksinleri uzaklaştıran ve atıkları ortadan kaldıran bir sıvıdır. Su, protein ve tuzlardan yapılmıştır. Birikmiş lenf bir masajla boşaltılabilir [ 3 ]. Cildinizi derinlemesine temizleyerek gençleştirmek istiyorsanız bu harika bir tekniktir.

2. Shiatsu veya Parmak Basınçlı Yüz Masajı

Bu tip yüz , enerji kanalları adı verilen yüzdeki belirli noktalara [ 4 ] uygulanan akupunkturu kullanır . Bu Çin tekniğini uygulayan kişiler, kasları sıkılaştırmak ve yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltmak için özel cihazlar, parmaklarını veya avuç içlerini kullanır.

3. Klasik Yüz Masajı

Bu, dünya çapında güzellik uzmanları tarafından kullanılan en yaygın olanıdır. Vuruş, vurma, yoğurma ve kıstırma gibi hareketleri içerir. Kolajen üretimini destekler ve cildinizin rahatlamasını sağlar.

4. Kobido Yüz Masajı

Kobido, ‘eski güzellik tarzı’ anlamına gelir. Bu en eski yüz masajı türüdür. 16 yüz kasına masaj yapmak için 47 teknik kullanır. Ağrıları gidermeye de yardımcı olan derin gevşetici bir yüz masajıdır. 

Yüz Masajı Nasıl Yapılır: Adım Adım Kılavuz

SkinKraft’ın pek çok müşterisi yüz masajı yapmanın doğru yolunu sorguluyor. Öyleyse bunu evde yüz bakımı nasıl yapılacağına dair hızlandırılmış kursunuz olarak düşünün. İlk adım cildinizi hazırlamaktır:

  • Ellerinizi temizleyin ve saçınızı geri bağlayın.
  • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve hafifçe kurulayın.
  • Cildinizi nemlendirin.
  • Cildiniz için bir yağ seçin.
  • Gözenekleri yumuşatmak ve yağların kolay nüfuz etmesine yardımcı olmak için yüzünüzü buharlayın .
  • Yüzünüze nazikçe masaj yapmak için parmaklarınızı dairesel hareketlerle kullanın. Cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız derin ve uyarıcı hareketler kullanabilirsiniz.
  • Hassas, akne eğilimli veya yağlı bir cildiniz varsa , hafif baskı uygulayın.
  • Rahatsanız, metal rulo veya yeşim silindiri gibi masaj yapmak için cilt bakım araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.
yüz masajı
yüz masajı

Adım 1: Alnınıza Masaj Yapmak

Parmak eklemlerinizi kaşlarınızın arasına yerleştirin ve saç çizgisine doğru hareket ettirin. Bunu beş kez tekrarlayın.

Adım 2: Göz Bölgenize Masaj Yapmak

Çok nazik olduğu için göz çevrenizde sert olmayın. Yüzük parmağınızla yumuşak ve yuvarlanma hareketleri yapın. Beş kez tekrarlayın. 

Adım 3: Yanaklarınıza Masaj Yapmak

Parmak eklemlerinizi yanaklarınıza burun köprüsünün yakınında dinlendirin ve yanaklarınızdan kulaklara doğru kaydırın. Beş kez tekrarlayın.

Adım 4: Ağız Bölgenize Masaj Yapmak

İşaret ve orta parmağınızla ‘V’ şekli yapın. Parmaklarınızı, işaret parmağı üst dudağın üzerinde ve orta parmak alt dudağın altında olacak şekilde yerleştirin. Yavaşça bastırın ve kulaklara doğru çekin.

Adım 5: Çenenize Masaj Yapmak

Avuç içlerinizi elmacık kemiklerinizin altına yerleştirin ve saç çizgisine doğru masaj yapın.

Adım 6: Boynunuza Masaj Yapmak

Boyun ile bitirin. Köprücük kemiğinden yüzünüze yukarı doğru dikey hareketlerle masaj yapın.

Yüz Masajının Faydaları

1. Kan Dolaşımını İyileştirir

Yüz masajı, yüz egzersizi gibidir ve yüz cildindeki kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, tutarlı bir süre boyunca yüze yapılan 5 dakikalık bir masajın kan akışını büyük ölçüde iyileştirebileceğini ve parlak cilde yardımcı olabileceğini söylüyor.

2. Stresi Azaltır

Bir salonda veya spada kendini şımartan bir seans her zaman iyi hissettirir, değil mi? Yüz masajı, sempatik sinir sistemini harekete geçirerek stresi azaltır. Bir dahaki sefere endişeli olduğunuzda veya ruh halinizi yükseltmek istediğinizde, ne yapacağınızı biliyorsunuz!

3. Toksinleri Dışarı Atar

Yüz masajı, lenfatik sıvıyı hareket ettirir ve yüz cildinizdeki toksinleri temizler. Lenfatik sistem, vücudunuzdaki toksinlerden ve diğer atık maddelerden arınan vücuttaki doku ve organların birleşimidir.

4. Yaşlanma Karşıtı Faydalar

Yüz masajı, ince çizgilerin görünümünü en aza indirebilir ve daha pürüzsüz bir doku elde edilmesine yardımcı olabilir. Yüzünüzün kasları gerildiğinde kırışıklıklara neden olabilirler. Yüz masajı bu kasları gevşetir ve kırışıklıkların daha az belirgin olmasını sağlar. Masaj ile kan dolaşımı arttığı için kollajen üretimi artar. Kolajen, cildi sıkı tutan ve sarkmasını önleyen bir proteindir.

Yüzünüze Ne Sıklıkta Masaj Yapmalısınız?

Yüzünüze her gün beş dakika masaj yapabilirsiniz. Ancak her 3-4 haftada bir profesyonel yüz bakımı yaptır. Bu, cilt yenileme döngünüzdür ve 28 günde bir yüz masajı pürüzsüz ve eşit bir cilt sağlar. 

Yüz Masajının Dezavantajları

Yüz masajının böyle bir dezavantajı yoktur. Ancak yanlış yapıldığında, cildinizin daha erken sarkması olasıdır . Derin ve sert masaj bazen birkaç gün sürebilen morarma ve kas ağrılarına neden olabilir. Bazı durumlarda sinir hasarına neden olabilir. Yüz masajı yaparken beceri eksikliği ve çok fazla esneme cildinizde istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Günlük Yüz Masajı Cilt İçin İyi mi?

Cilt bakımı uzmanları, haftada 2-3 kez evde yüz masajı önermektedir. Ancak her gün 5-10 dakika nazik masaj yapmak cildinize zarar vermez. Kan dolaşımını teşvik etmeye ve zamanla ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak

Artık cebinizde bir delik açmadan evde salon tarzı yüz masajı yaptırmayı biliyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey uçucu bir yağ ve elleriniz. Bu gün başlayacağım. Cildiniz size daha sonra teşekkür edecek.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir